Wall Sconce Samantha
Article
185580
Special Price $98.10
Regular Price $109.00
Save :
$10.90 (10 %)
Sale
Wall Sconce
On order 14 to 21 days
The Samantha family offers a transitional-style wall sconce with a chrome finish . This wall sconce is perfect for illuminating your office, living room, or bedroom, adding an elegant and delicate dimension to your environment. Add a touch of sparkle to your home!
- 2 x 60 Watts, socket E26 - T10, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Chrome finish.
- Texture glass.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry & damp location.
- Glass detail: Clear ribbed glass, 16" height.
- Mounting options: Vertical/Horizontal.
- Backplate of 4.75" diameter.
- 8 inches of electrical wire.
| MANUFACTURER | dainolite ltd |
|---|---|
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Dainolite |
| Family | Dainolite-Samantha |
| Model | SAM-162W |
| Finish | Chrome |
| Code Finish | PC |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 4.75 |
| Height | 16 |
| Width | 4.25 |
| Total height | 16 |
| Activity code | T999 |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
The Samantha family offers a transitional-style wall sconce with a chrome finish . This wall sconce is perfect for illuminating your office, living room, or bedroom, adding an elegant and delicate dimension to your environment. Add a touch of sparkle to your home!
- 2 x 60 Watts, socket E26 - T10, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Chrome finish.
- Texture glass.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry & damp location.
- Glass detail: Clear ribbed glass, 16" height.
- Mounting options: Vertical/Horizontal.
- Backplate of 4.75" diameter.
- 8 inches of electrical wire.
- 2 x 60 Watts, socket E26 - T10, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Chrome finish.
- Texture glass.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry & damp location.
- Glass detail: Clear ribbed glass, 16" height.
- Mounting options: Vertical/Horizontal.
- Backplate of 4.75" diameter.
- 8 inches of electrical wire.
Other information
| Category | Wall lights, Wall sconce, Bathroom lighting |
|---|---|
| Manufacturer | Dainolite |
| Model | SAM-162W |
| Finish | Chrome |
| Length | 4.75 inches |
|---|---|
| Height | 16 inches |
| Width | 4.25 inches |
| Total height | 16 inches |
Dimensions
| Length | 4.75 inches |
|---|---|
| Height | 16 inches |
| Width | 4.25 inches |
| Total height | 16 inches |
| Light Bulb | 2 X Bulb T10 3000K |













