Pendant Rafaelino
Article
186021
Special Price $239.00
Regular Price $291.00
Save :
$52.00 (18 %)
Sale
Pendant
Give your interior a fresh look with this white modern pendant from the Rafaelino collection. This pendant is perfect for illuminating your decor, whether it's in the living room, dining room, or bedroom. Embrace originality and radiate remarkable brightness in your decor!
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- White finish.
- White shade made in metal.
- Modern style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Wire cord: 72 inches.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
| MANUFACTURER | eglo canada |
|---|---|
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Rafaelino |
| Model | 205295A |
| Finish | White |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 21 |
| Height | 11.5 |
| Width | 21 |
| Total height | 84 |
| Activity code | CIRC |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Estimate your delivery
Product Information
Give your interior a fresh look with this white modern pendant from the Rafaelino collection. This pendant is perfect for illuminating your decor, whether it's in the living room, dining room, or bedroom. Embrace originality and radiate remarkable brightness in your decor!
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- White finish.
- White shade made in metal.
- Modern style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Wire cord: 72 inches.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- White finish.
- White shade made in metal.
- Modern style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Wire cord: 72 inches.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
Other information
| Category | Ceiling lights, Chandelier |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 205295A |
| Finish | White |
| Length | 21 inches |
|---|---|
| Height | 11.5 inches |
| Width | 21 inches |
| Total height | 84 inches |
Dimensions
| Length | 21 inches |
|---|---|
| Height | 11.5 inches |
| Width | 21 inches |
| Total height | 84 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb G25 3000K |















