Bath Bar Libertad
Article
192504
$254.00
Bath Bar
On order 7 to 14 days
Revamp your decor with this industrial-style black bath bar from the Libertad collection. This bathroom wall sconce proves to be the perfect choice to infuse a timeless and elegant allure to your decor. Add a touch of sparkle to your home!
- 3 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Wood accents.
| MANUFACTURER | eglo canada |
|---|---|
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Libertad |
| Model | 205363A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 25 |
| Height | 9.5 |
| Width | 6.8 |
| Total height | 9.5 |
| Activity code | T999 |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
Revamp your decor with this industrial-style black bath bar from the Libertad collection. This bathroom wall sconce proves to be the perfect choice to infuse a timeless and elegant allure to your decor. Add a touch of sparkle to your home!
- 3 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Wood accents.
- 3 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Wood accents.
Other information
| Category | Wall lights, Bathroom lighting |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 205363A |
| Finish | Black |
| Length | 25 inches |
|---|---|
| Height | 9.5 inches |
| Width | 6.8 inches |
| Total height | 9.5 inches |
Dimensions
| Length | 25 inches |
|---|---|
| Height | 9.5 inches |
| Width | 6.8 inches |
| Total height | 9.5 inches |
| Light Bulb | 3 X Bulb St19 3000K |






