Table Lamp Hornwood
Article
162159
$114.00
Table Lamp
On order 7 to 14 days
Transform your decor with this industrial table lamp from the Hornwood collection. This table lamp, suitable for an office, living room, or bedroom, will introduce subtle elegance and undeniable charm to your environment. A great choice for any contemporary space.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Lampshade: black exterior and white interior.
- In-line Switch: On/Off.
- Wood accents.
- Directional Head, up to down.
| Youtube Video ID | OEvwkigDgnc |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Hornwood |
| Model | 43047A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 8.375 |
| Height | 16.5 |
| Width | 8.25 |
| Total height | 16.5 |
| Activity code | T999 |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
Transform your decor with this industrial table lamp from the Hornwood collection. This table lamp, suitable for an office, living room, or bedroom, will introduce subtle elegance and undeniable charm to your environment. A great choice for any contemporary space.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Lampshade: black exterior and white interior.
- In-line Switch: On/Off.
- Wood accents.
- Directional Head, up to down.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Lampshade: black exterior and white interior.
- In-line Switch: On/Off.
- Wood accents.
- Directional Head, up to down.
Other information
| Category | Floor lighting, Table lamp |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 43047A |
| Finish | Black |
| Length | 8.375 inches |
|---|---|
| Height | 16.5 inches |
| Width | 8.25 inches |
| Total height | 16.5 inches |
Dimensions
| Length | 8.375 inches |
|---|---|
| Height | 16.5 inches |
| Width | 8.25 inches |
| Total height | 16.5 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb A15 3000K |









