Wall Sconce Tarbes
Article
185360
$99.00
Wall Sconce
On order 7 to 14 days
This industrial-style brass wall sconce is part of the Tarbes family. This wall sconce is intended to improve the aesthetics of your office, entryway, or bedroom with its irresistible charm and allure. This is a perfect selection to bring elegance and functionality to your home space.
- 1 x 15 Watts, socket E26, not included.
- Brass finish.
- Brass shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Rocker Switch: On/Off.
- Hardwired and plug-in options.
| MANUFACTURER | eglo canada |
|---|---|
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Tarbes |
| Model | 43684A |
| Finish | Brass |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 6.77 |
| Height | 14.76 |
| Width | 11.14 |
| Total height | 14.76 |
| Activity code | T999 |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
This industrial-style brass wall sconce is part of the Tarbes family. This wall sconce is intended to improve the aesthetics of your office, entryway, or bedroom with its irresistible charm and allure. This is a perfect selection to bring elegance and functionality to your home space.
- 1 x 15 Watts, socket E26, not included.
- Brass finish.
- Brass shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Rocker Switch: On/Off.
- Hardwired and plug-in options.
- 1 x 15 Watts, socket E26, not included.
- Brass finish.
- Brass shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Rocker Switch: On/Off.
- Hardwired and plug-in options.
Other information
| Category | Wall lights, Wall sconce |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 43684A |
| Finish | Brass |
| Length | 6.77 inches |
|---|---|
| Height | 14.76 inches |
| Width | 11.14 inches |
| Total height | 14.76 inches |
Dimensions
| Length | 6.77 inches |
|---|---|
| Height | 14.76 inches |
| Width | 11.14 inches |
| Total height | 14.76 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St17 3000K |














