Single Pendant Tarbes
Article
115007
Special Price $64.00
Regular Price $77.00
Save :
$13.00 (17 %)
Sale
Single Pendant
This industrial black single pendant is part of the Tarbes family. This single pendant is designed to illuminate and beautify your space, whether it's in the living room, dining room, or bedroom. Transcend the ordinary and bring a touch of brilliance to your space!
- 1 x 100 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an led dimmer.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.96" diameter x 1.26" height.
| Youtube Video ID | 0P8wyAgDw3M |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Tarbes |
| Model | 94187A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 6.875 |
| Height | 9.5 |
| Width | 6.875 |
| Total height | 72.00 |
| Activity code | CIRC |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Estimate your delivery
Product Information
This industrial black single pendant is part of the Tarbes family. This single pendant is designed to illuminate and beautify your space, whether it's in the living room, dining room, or bedroom. Transcend the ordinary and bring a touch of brilliance to your space!
- 1 x 100 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an led dimmer.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.96" diameter x 1.26" height.
- 1 x 100 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an led dimmer.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.96" diameter x 1.26" height.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 94187A |
| Finish | Black |
| Length | 6.875 inches |
|---|---|
| Height | 9.5 inches |
| Width | 6.875 inches |
| Total height | 72.00 inches |
Dimensions
| Length | 6.875 inches |
|---|---|
| Height | 9.5 inches |
| Width | 6.875 inches |
| Total height | 72.00 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St19 3000K |


















