Wall Sconce Crescent
Article
156635
Special Price $114.00
Regular Price $128.00
Save :
$14.00 (11 %)
Sale
Wall Sconce
The contemporary-style black Crescent wall sconce is an elegant and practical choice to illuminate your space. Elevate your interior with a wall sconce that will bring a warm and captivating ambiance to your hallway, bedroom, or living room. It is an ideal choice to add style, flexibility, and functionality to your home.
- 1 x 25 Watts, socket G9 - G9, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- White glass.
- Contemporary style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry & damp location.
- Glass: Diameter of 3.95 inches.
- Canopy with a diameter of 4.75 inches.
- 8 inches of electrical wire.
| MANUFACTURER | dainolite ltd |
|---|---|
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Dainolite |
| Family | Dainolite-Crescent |
| Model | CRT-61W |
| Finish | Black |
| Code Finish | MB |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 6.25 |
| Height | 6.25 |
| Width | 6 |
| Total height | 6.25 |
| Activity code | C999 |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Estimate your delivery
Product Information
The contemporary-style black Crescent wall sconce is an elegant and practical choice to illuminate your space. Elevate your interior with a wall sconce that will bring a warm and captivating ambiance to your hallway, bedroom, or living room. It is an ideal choice to add style, flexibility, and functionality to your home.
- 1 x 25 Watts, socket G9 - G9, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- White glass.
- Contemporary style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry & damp location.
- Glass: Diameter of 3.95 inches.
- Canopy with a diameter of 4.75 inches.
- 8 inches of electrical wire.
- 1 x 25 Watts, socket G9 - G9, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- White glass.
- Contemporary style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry & damp location.
- Glass: Diameter of 3.95 inches.
- Canopy with a diameter of 4.75 inches.
- 8 inches of electrical wire.
Other information
| Category | Wall lights, Wall sconce |
|---|---|
| Manufacturer | Dainolite |
| Model | CRT-61W |
| Finish | Black |
| Length | 6.25 inches |
|---|---|
| Height | 6.25 inches |
| Width | 6 inches |
| Total height | 6.25 inches |
Dimensions
| Length | 6.25 inches |
|---|---|
| Height | 6.25 inches |
| Width | 6 inches |
| Total height | 6.25 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb G9 3000K |





