Flush Mount Mundazo
Article
176277
$274.00
Flush Mount
On order 7 to 14 days
Add a transitional touch to your decor with the black flush mount with accents of chrome from the Mundazo collection. This flush mount, ideal for an office, entryway, or bedroom, will transform your space with its enchanting charm. This is a perfect selection to bring elegance and functionality to your home space.
- 4 x 60 Watts, socket E12, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with chrome accent.
- Black shade made in metal.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
| MANUFACTURER | eglo canada |
|---|---|
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Mundazo |
| Model | 204602A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 13 |
| Height | 8.5 |
| Width | 13 |
| Total height | 8.5 |
| Activity code | T999 |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
Add a transitional touch to your decor with the black flush mount with accents of chrome from the Mundazo collection. This flush mount, ideal for an office, entryway, or bedroom, will transform your space with its enchanting charm. This is a perfect selection to bring elegance and functionality to your home space.
- 4 x 60 Watts, socket E12, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with chrome accent.
- Black shade made in metal.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- 4 x 60 Watts, socket E12, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with chrome accent.
- Black shade made in metal.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
Other information
| Category | Ceiling lights, Flush mount |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 204602A |
| Finish | Black |
| Length | 13 inches |
|---|---|
| Height | 8.5 inches |
| Width | 13 inches |
| Total height | 8.5 inches |
Dimensions
| Length | 13 inches |
|---|---|
| Height | 8.5 inches |
| Width | 13 inches |
| Total height | 8.5 inches |
| Light Bulb | 4 X Bulb Chandelle 2700K |








