Single Pendant Palmorla
Article
192144
Special Price $89.00
Regular Price $111.00
Save :
$22.00 (20 %)
Sale
Single Pendant
The Palmorla family offers an industrial single pendant with a black finish. This single pendant is ideal for enhancing and illuminating your decor, whether it's in the living room, dining room, or staircase. Transcend the ordinary and bring a touch of brilliance to your space!
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Black metal and wood shade.
- Shade dimensions: 6.25'' diameter x 9.375'' height.
- Wire: 72 inches.
- Adjustable height.
- Canopy: 4.5" length X 1" height.
| Youtube Video ID | 9qssKj9PbkQ |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Palmorla |
| Model | 205587A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 6.25 |
| Height | 10.625 |
| Width | 6.25 |
| Total height | 82.875 |
| Activity code | CIRC |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Estimate your delivery
Product Information
The Palmorla family offers an industrial single pendant with a black finish. This single pendant is ideal for enhancing and illuminating your decor, whether it's in the living room, dining room, or staircase. Transcend the ordinary and bring a touch of brilliance to your space!
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Black metal and wood shade.
- Shade dimensions: 6.25'' diameter x 9.375'' height.
- Wire: 72 inches.
- Adjustable height.
- Canopy: 4.5" length X 1" height.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Black metal and wood shade.
- Shade dimensions: 6.25'' diameter x 9.375'' height.
- Wire: 72 inches.
- Adjustable height.
- Canopy: 4.5" length X 1" height.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 205587A |
| Finish | Black |
| Length | 6.25 inches |
|---|---|
| Height | 10.625 inches |
| Width | 6.25 inches |
| Total height | 82.875 inches |
Dimensions
| Length | 6.25 inches |
|---|---|
| Height | 10.625 inches |
| Width | 6.25 inches |
| Total height | 82.875 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St19 3000K |







