Single Pendant Skoura
Article
192510
Special Price $359.10
Regular Price $399.00
Save :
$39.90 (10 %)
Sale
Single Pendant
On order 7 to 14 days
Revamp your decor with this transitional-style chrome single pendant from the Skoura collection. This single pendant is the perfect option to light up and magnify your decor, whether it's installed in your living room, dining room, or office. This light will instantly transform your space.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Chrome finish.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: chrome metal.
- Adjustable height.
- Stems included: 2X3", 2X6" and 3X12".
- Canopy : 4.5" diameter x 1.125" height.
| Youtube Video ID | hOAQwroLwgI |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Skoura |
| Model | 205637A |
| Finish | Chrome |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 11.75 |
| Height | 11 |
| Width | 11.75 |
| Total height | 67.625 |
| Activity code | T999 |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
Revamp your decor with this transitional-style chrome single pendant from the Skoura collection. This single pendant is the perfect option to light up and magnify your decor, whether it's installed in your living room, dining room, or office. This light will instantly transform your space.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Chrome finish.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: chrome metal.
- Adjustable height.
- Stems included: 2X3", 2X6" and 3X12".
- Canopy : 4.5" diameter x 1.125" height.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Chrome finish.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: chrome metal.
- Adjustable height.
- Stems included: 2X3", 2X6" and 3X12".
- Canopy : 4.5" diameter x 1.125" height.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 205637A |
| Finish | Chrome |
| Length | 11.75 inches |
|---|---|
| Height | 11 inches |
| Width | 11.75 inches |
| Total height | 67.625 inches |
Dimensions
| Length | 11.75 inches |
|---|---|
| Height | 11 inches |
| Width | 11.75 inches |
| Total height | 67.625 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St19 3000K |







