Floor Lamp Granados
Article
192501
Special Price $399.00
Regular Price $487.00
Save :
$88.00 (19 %)
Sale
Floor Lamp
The black floor lamp from the Granados collection is a perfect choice for your room. This floor lamp, perfect for an office, living room, or bedroom, will impart an aura of sophistication and charm to your space. Let this collection elevate your space with its refined and timeless aesthetic.
- 4 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Exterior shade in wood and interior shade in white fabric.
- Foot switch: On/Off.
| MANUFACTURER | eglo canada |
|---|---|
| Buy Online | No |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Granados |
| Model | 390103A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 7.875 |
| Height | 54.75 |
| Width | 7.875 |
| Total height | 54.75 |
| Activity code | C999 |
Write Your Own Review
Product Information
The black floor lamp from the Granados collection is a perfect choice for your room. This floor lamp, perfect for an office, living room, or bedroom, will impart an aura of sophistication and charm to your space. Let this collection elevate your space with its refined and timeless aesthetic.
- 4 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Exterior shade in wood and interior shade in white fabric.
- Foot switch: On/Off.
- 4 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Exterior shade in wood and interior shade in white fabric.
- Foot switch: On/Off.
Other information
| Category | Floor lighting, Floor lamp |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 390103A |
| Finish | Black |
| Length | 7.875 inches |
|---|---|
| Height | 54.75 inches |
| Width | 7.875 inches |
| Total height | 54.75 inches |
Dimensions
| Length | 7.875 inches |
|---|---|
| Height | 54.75 inches |
| Width | 7.875 inches |
| Total height | 54.75 inches |
| Light Bulb | 4 X Bulb A15 3000K |







