Single Pendant Lemorieta
Article
192519
Special Price $124.00
Regular Price $152.00
Save :
$28.00 (19 %)
Sale
Single Pendant
On order 7 to 14 days
Enhance your space with a modern touch using the single pendant from the Lemorieta family, distinguished by its black finish. This single pendant is perfect for complementing your decor, whether it's in the living room, dining room, or bedroom. This model will completely change the appearance of your space.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Modern style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height, pendant on cord.
- Canopy: 4.5'' diameter x 1'' height.
| MANUFACTURER | eglo canada |
|---|---|
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Lemorieta |
| Model | 39684A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 7.125 |
| Height | 7 |
| Width | 7.125 |
| Total height | 80.5 |
| Activity code | C999 |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
Enhance your space with a modern touch using the single pendant from the Lemorieta family, distinguished by its black finish. This single pendant is perfect for complementing your decor, whether it's in the living room, dining room, or bedroom. This model will completely change the appearance of your space.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Modern style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height, pendant on cord.
- Canopy: 4.5'' diameter x 1'' height.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Modern style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height, pendant on cord.
- Canopy: 4.5'' diameter x 1'' height.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 39684A |
| Finish | Black |
| Length | 7.125 inches |
|---|---|
| Height | 7 inches |
| Width | 7.125 inches |
| Total height | 80.5 inches |
Dimensions
| Length | 7.125 inches |
|---|---|
| Height | 7 inches |
| Width | 7.125 inches |
| Total height | 80.5 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St17 3000K |










