Wall Sconce Mardyke
Article
186513
Special Price $87.30
Regular Price $97.00
Save :
$9.70 (10 %)
Sale
Wall Sconce
The Mardyke family offers a transitional wall sconce with a black finish. This wall sconce is designed to enhance your decor in an office, entryway, or bedroom, adding sophisticated elegance and captivating appeal. This item will bring an immediate transformation to your space.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Clear glass.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Must be installed vertically and downward only.
- Backplate: 4.5'' high x 4.5'' wide x 1'' depth
- Connection: Junction box or wall outlet.
- Push button on/off switch.
| MANUFACTURER | eglo canada |
|---|---|
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Mardyke |
| Model | 43645A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 5.71 |
| Height | 8.15 |
| Width | 7.625 |
| Total height | 8.15 |
| Activity code | DISF |
Write Your Own Review
Product Information
The Mardyke family offers a transitional wall sconce with a black finish. This wall sconce is designed to enhance your decor in an office, entryway, or bedroom, adding sophisticated elegance and captivating appeal. This item will bring an immediate transformation to your space.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Clear glass.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Must be installed vertically and downward only.
- Backplate: 4.5'' high x 4.5'' wide x 1'' depth
- Connection: Junction box or wall outlet.
- Push button on/off switch.
- 1 x 40 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Clear glass.
- Transitional style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Must be installed vertically and downward only.
- Backplate: 4.5'' high x 4.5'' wide x 1'' depth
- Connection: Junction box or wall outlet.
- Push button on/off switch.
Other information
| Category | Wall lights, Wall sconce |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 43645A |
| Finish | Black |
| Length | 5.71 inches |
|---|---|
| Height | 8.15 inches |
| Width | 7.625 inches |
| Total height | 8.15 inches |
Dimensions
| Length | 5.71 inches |
|---|---|
| Height | 8.15 inches |
| Width | 7.625 inches |
| Total height | 8.15 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St19 3000K |






