Single Pendant Libertad
Article
192503
Special Price $109.00
Regular Price $131.00
Save :
$22.00 (17 %)
Sale
Single Pendant
The black single pendant from the Libertad collection brings an industrial touch to your home. You can select this single pendant to illuminate various spaces, whether it's your staircase, kitchen, or bedroom. Add a touch of brilliance to your home design!
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: Black Metal and wood.
- Stems included: 2X3", 2X6" et 3X12".
- Adjustable height.
- Canopy: 4.625" length x 1.125" height.
| Youtube Video ID | cLcBjagYJfM |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Libertad |
| Model | 99795A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 7.125 |
| Height | 12 |
| Width | 7.125 |
| Total height | 54 |
| Activity code | CIRC |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Estimate your delivery
Product Information
The black single pendant from the Libertad collection brings an industrial touch to your home. You can select this single pendant to illuminate various spaces, whether it's your staircase, kitchen, or bedroom. Add a touch of brilliance to your home design!
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: Black Metal and wood.
- Stems included: 2X3", 2X6" et 3X12".
- Adjustable height.
- Canopy: 4.625" length x 1.125" height.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: Black Metal and wood.
- Stems included: 2X3", 2X6" et 3X12".
- Adjustable height.
- Canopy: 4.625" length x 1.125" height.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 99795A |
| Finish | Black |
| Length | 7.125 inches |
|---|---|
| Height | 12 inches |
| Width | 7.125 inches |
| Total height | 54 inches |
Dimensions
| Length | 7.125 inches |
|---|---|
| Height | 12 inches |
| Width | 7.125 inches |
| Total height | 54 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb G30 3000K |






