Single Pendant Carlton
Article
115011
Special Price $164.00
Regular Price $198.00
Save :
$34.00 (18 %)
Sale
Single Pendant
The Carlton single pendant, with a black finish with accents of copper, is an excellent addition to bring an industrial touch to your interior decor. This single pendant is a versatile option, perfect for illuminating your staircase, dining room, or living room. This model will transform your space in the blink of an eye.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with copper accent.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: Exterior black and interior copper.
- Adjustable height.
- Suitable for ceiling up to 9 feet maximum.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.53'' diameter x 0.98'' height.
| Youtube Video ID | 7iN_CoqtAtg |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Carlton |
| Model | 49254A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 12.25 |
| Height | 0.00 |
| Width | 12.25 |
| Total height | 72.00 |
| Title image | Black and copper finish |
| Activity code | CIRC |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Estimate your delivery
Product Information
The Carlton single pendant, with a black finish with accents of copper, is an excellent addition to bring an industrial touch to your interior decor. This single pendant is a versatile option, perfect for illuminating your staircase, dining room, or living room. This model will transform your space in the blink of an eye.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with copper accent.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: Exterior black and interior copper.
- Adjustable height.
- Suitable for ceiling up to 9 feet maximum.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.53'' diameter x 0.98'' height.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with copper accent.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Shade: Exterior black and interior copper.
- Adjustable height.
- Suitable for ceiling up to 9 feet maximum.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.53'' diameter x 0.98'' height.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 49254A |
| Finish | Black |
| Length | 12.25 inches |
|---|---|
| Height | 0.00 inches |
| Width | 12.25 inches |
| Total height | 72.00 inches |
Dimensions
| Length | 12.25 inches |
|---|---|
| Height | 0.00 inches |
| Width | 12.25 inches |
| Total height | 72.00 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St19 3000K |





















