Single Pendant Carlton
Article
162155
$258.00
Single Pendant
On order 7 to 14 days
Add an industrial touch to your space with the black single pendant with accents of brass from the Carlton family. Ideal for illuminating a kitchen, dining room, or living room, this single pendant enhances the aesthetics of your space. Embrace originality and radiate remarkable brightness in your decor!
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with brass accent.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Lampshade: black exterior and brass interior.
- Wire: 72 inches.
- Canopy (base) dimensions: 4.5 X 4.5 X 1 inches height.
- Suitable for sloped ceiling.
| Youtube Video ID | 5Zri5p73r44 |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Carlton |
| Model | 49931A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 12.25 |
| Height | 14.125 |
| Width | 12.25 |
| Total height | 88.25 |
| Activity code | DISM |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
Add an industrial touch to your space with the black single pendant with accents of brass from the Carlton family. Ideal for illuminating a kitchen, dining room, or living room, this single pendant enhances the aesthetics of your space. Embrace originality and radiate remarkable brightness in your decor!
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with brass accent.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Lampshade: black exterior and brass interior.
- Wire: 72 inches.
- Canopy (base) dimensions: 4.5 X 4.5 X 1 inches height.
- Suitable for sloped ceiling.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish with brass accent.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Lampshade: black exterior and brass interior.
- Wire: 72 inches.
- Canopy (base) dimensions: 4.5 X 4.5 X 1 inches height.
- Suitable for sloped ceiling.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 49931A |
| Finish | Black |
| Length | 12.25 inches |
|---|---|
| Height | 14.125 inches |
| Width | 12.25 inches |
| Total height | 88.25 inches |
Dimensions
| Length | 12.25 inches |
|---|---|
| Height | 14.125 inches |
| Width | 12.25 inches |
| Total height | 88.25 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St19 3000K |




















