Single Pendant Carlton
Article
125263
$167.00
Single Pendant
On order 7 to 14 days
The Carlton family offers a industrial-style single pendant with a black finish . Whether it's for your dining room, living room, or bedroom, this single pendant is an excellent choice. A great choice for any contemporary space.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for ceiling up to 9 feet maximum.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.53'' diameter x 0.98'' height.
| Youtube Video ID | YC3VXzua04s |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Carlton |
| Model | 49257A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 11.875 |
| Height | 15.5 |
| Width | 11.875 |
| Total height | 72.00 |
| Activity code | DISM |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
The Carlton family offers a industrial-style single pendant with a black finish . Whether it's for your dining room, living room, or bedroom, this single pendant is an excellent choice. A great choice for any contemporary space.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for ceiling up to 9 feet maximum.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.53'' diameter x 0.98'' height.
- 1 x 60 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for ceiling up to 9 feet maximum.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.53'' diameter x 0.98'' height.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 49257A |
| Finish | Black |
| Length | 11.875 inches |
|---|---|
| Height | 15.5 inches |
| Width | 11.875 inches |
| Total height | 72.00 inches |
Dimensions
| Length | 11.875 inches |
|---|---|
| Height | 15.5 inches |
| Width | 11.875 inches |
| Total height | 72.00 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St19 3000K |




















