Single Pendant Tarbes
Article
115008
Special Price $109.80
Regular Price $122.00
Save :
$12.20 (10 %)
Sale
Single Pendant
On order 7 to 14 days
Add an industrial touch to your space with the black single pendant from the Tarbes family. This single pendant is perfect for illuminating your decor, whether it's in the living room, dining room, or bedroom. It is a perfect option to infuse both style and functionality into your home decor.
- 1 x 100 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.96" diameter x 1.26" height.
| Youtube Video ID | F_xkHUVB1tg |
|---|---|
| MANUFACTURER | eglo canada |
| Buy Online | Yes |
| Manufacturer | Eglo |
| Family | Eglo-Tarbes |
| Model | 94188A |
| Finish | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Choice Multi | No |
| Length | 12.75 |
| Height | 15 |
| Width | 12.75 |
| Total height | 72.00 |
| Activity code | DISM |
Write Your Own Review
Free home delivery with the purchase of $ 100 or more.
Product Information
Add an industrial touch to your space with the black single pendant from the Tarbes family. This single pendant is perfect for illuminating your decor, whether it's in the living room, dining room, or bedroom. It is a perfect option to infuse both style and functionality into your home decor.
- 1 x 100 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.96" diameter x 1.26" height.
- 1 x 100 Watts, socket E26, not included.
- Dimmable with an regular or universal dimmer.
- Black finish.
- Black shade made in metal.
- Industrial style.
- 1 year warranty.
- Rated for dry location.
- Adjustable height.
- Suitable for sloped ceilings.
- Canopy : 4.96" diameter x 1.26" height.
Other information
| Category | Ceiling lights, Pendant |
|---|---|
| Manufacturer | Eglo |
| Model | 94188A |
| Finish | Black |
| Length | 12.75 inches |
|---|---|
| Height | 15 inches |
| Width | 12.75 inches |
| Total height | 72.00 inches |
Dimensions
| Length | 12.75 inches |
|---|---|
| Height | 15 inches |
| Width | 12.75 inches |
| Total height | 72.00 inches |
| Light Bulb | 1 X Bulb St19 3000K |

















